Przyroda

Plusy i minusy kosmetyków naturalnych

Wszystko co jest naturalne i ekologiczne nas pociąga. Podobają nam się naturalne, czyste krajobrazy, lubimy patrzyć na świeże zdrowe owoce i warzywa. Lubimy też naturalne kosmetyki. Dlaczego?

Kosmetyków używamy na co dzień. Stosujemy je do higieny, do pielęgnacji oraz do regeneracji różnych części ciała. Kosmetyki towarzyszą nam praktycznie cały czas, w domu i w pracy, w szkole i na wakacjach. Czy warto korzystać z kosmetyków naturalnych? Dużo się ostatnimi czasy o nich mówi. W tym artykule postaramy się przybliżyć wady i zalety stosowania tzw. kosmetyków naturalnych.

Bezdyskusyjne zalety kosmetyków naturalnych

Niewątpliwą ogromną zaletą kosmetyków naturalnych jest brak zastosowania w ich składzie substancji chemicznych. To, co kiedyś uważano, za bardzo korzystne, obecnie mamy świadomość, że może być co najmniej podejrzane. Zbadano, że rozmaite konserwanty, parabeny, SLSy, sztuczne barwniki mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

natural-hand-cream
Naturalne kremy do rąk dostępne w sklepie TerazNatura.pl, kliknij w produkt, by przejść do sklepu .

Co bardzo istotne i o czym ostatnio dużo się mówi, kosmetyki naturalne są w pełni biodegradowalne, a więc całkowicie przyjazne środowisku naturalnemu. Wielu producentów ekologicznych specyfików podkreśla także rolę tradycyjnych, ekologicznych metod produkcyjnych.

Kilka słów o wadach

Trudno jest mówić o jako takich wadach kosmetyków naturalnych jako grupy produktów. Na pewno pewnym utrudnieniem jest fakt, że są one stosunkowo drogie. Gdy porównamy ceny np. szamponów: popularny szampon w hipermarkecie kosztuje nawet tylko kilka złotych, natomiast naturalny szampon do włosów może kosztować już kilkadziesiąt złotych, albo nawet więcej. Wysoki koszt produktów tego typu sprawia, że jest mniej potencjalnych nabywców, to z kolei powoduje, że nie wszystkie sklepy z kosmetykami uwzględniają je w swojej ofercie. I tutaj dochodzimy do kolejnej wady stosowania kosmetyków organicznych – trudniej jest je nabyć, trudniej jest o ich duży wybór. Na szczęście z pomocą przychodzą nam liczne sklepy internetowe oferujące rozmaite naturalne kosmetyki. Dla osób na co dzień korzystających z internetu nie jest to raczej problem.

Na koniec można wspomnieć jeszcze o tym, że kosmetyki w pełni organiczne nie zawierają konserwantów, to sprawia, że po prostu naturalną koleją rzeczy szybciej się psują. Szybciej może pojawić się pleśń, grzyb lub po prostu kosmetyk się zepsuje. Jest to w zasadzie główne zmartwienie producentów i dystrybutorów tego typu produktów, gdyż krótszy czas użycia ogranicza możliwości transportowania oraz magazynowania.

Jak więc widać wyraźnie z powyższych trudno jest przecenić korzyści z zastąpienia tradycyjnych kosmetyków naturalnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *