Wycieczki

Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego roweru?

 

 

Kupując rower zazwyczaj każdy zdaje sobie sprawę, że aby móc się nim cieszyć dłużej konieczne jest zadbanie o jego odpowiednie zabezpieczenie przed kradzieżą. W tym artykule omawiamy najpopularniejsze systemy rowerowych blokad. 

Rower z grubymi oponami

Wybierając się na jakąkolwiek rowerową przejażdżkę musimy się liczyć z tym, że na chwilę będziemy musieli spuścić swój rower z oczu. W takich sytuacjach stosuje się rozmaite zapięcia, które uniemożliwiają przypadkowym przechodniom kradzież roweru. Jakie zapięcia warto stosować, aby móc bez obaw zostawić swój rower w niestrzeżonym miejscu?

Rodzaje zapięć rowerowych 

Na początek warto zaznaczyć, że specjaliści od rowerów są raczej zgodni co do tego, że w zasadzie nie da się w 100% zabezpieczyć rower przed kradzieżą. Dlaczego jest to niemożliwe? Ponieważ kradzież roweru jest uzależniona od sprzętu jakim dysponuje złodziej, oraz zaangażowania na jakie jest on zdecydowany. Nowoczesne narzędzia takie jak nożyce hydrauliczne, czy akumulatorowe szlifierki kątowe są w stanie poradzić sobie z każdą stalą. Dlatego rola stosowanych zapięć rowerowych sprowadza się raczej do jak najskuteczniejszego zniechęcenia potencjalnego złodzieja przed kradzieżą. A w zależności od okoliczności można to osiągnąć na wiele różnych sposobów. 

Do najczęściej spotykanych zapięć należą stalowe linki zamykane na kluczyk lub szyfr. Niemniej jest to najsłabszy rodzaj zapięcia – warto mieć świadomość, że do jego sforsowania wystarczą zwykłe kombinerki i kilka sekund. Dlatego tego typu zapięcie stosuje się raczej tylko wtedy, gdy zostawiamy rower tylko na chwilę. Lepszym zapięciem okazuje się łańcuch, którego ogniwa powinny być wykonane z wysokiej jakości stali szlachetnej – oczywiście im grubsze ogniwa, tym łańcuch jest trudniejszy do sforsowania. Innym jeszcze bardziej skutecznym zapięciem rowerowym jest podkowa, tzw. u-lock, również wykonany z wysokiej jakości stali szlachetnej. U-lock jest to w zasadzie gruby stalowy drut wygięty w kształt podkowy i spięty grubym masywnym mostem. 

Rowery Cruiser Royalbi
Rowery Cruiser Royalbi

Na rynku dostępne są także alarmy z czujnikiem ruchu, stalowe blokady z alarmem, a nawet lokalizatory gps, które pozwalają namierzyć rower za pomocą specjalnej aplikacji. Oczywiście im rower jest droższy, tym bardziej wysublimowane rodzaje zabezpieczeń jesteśmy skłonni wykorzystywać. Specjaliści z firmy produkującej rowery Royalbi zalecają stosowanie kombinacji różnych zabezpieczeń. Dobrym pomysłem może być na przykład zastosowanie masywnego U-locka oraz głośnego alarmu wyposażonego w czujnik ruchu. Dobrą praktyką jest także zgłoszenie swojego roweru na pobliskiej komendzie policji, gdzie rower jest specjalnie oznaczany. Wyraźne oznaczenie faktu, że rower figuruje w policyjnej bazie rowerów może stanowić dodatkowy czynnik zniechęcający przed kradzieżą, ponieważ tak oznaczone rowery z wiadomych względów trudniej sprzedać na czarnym rynku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *