Dziś zapraszam Was na kolejny artykuł lekko odbiegający od tematyki bloga. Ale przyznacie, że właściwa opieka nad zwierzakami to bardzo ważny temat – szczególnie wobec tak bezdusznego zachowania ludzi o jakim co jakiś czas słyszymy w mediach.
Pies nie odczuwa niskich temperatur. Pies odczuwa zmiany temperaturowe. Z którym stwierdzeniem się zgodzimy? Tak na prawdę oba zdania są prawidłowe. Odczuwanie temperatury przez psa zależne jest od warunków, diety i trybu życia.
Pies podwórkowy
Pies, który sporą część dnia znajduje się na dworze, jest lepiej przystosowany do zimna. Zwyczajną reakcją psiego organizmu na zmieniającą się porę roku jest zmiana sierści i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Pies w zwyczajny sposób przystosowuje do nowej pory roku. O takiego psa nie musimy się kłopotać. Jest doskonale przygotowany do niskich temperatur. Z pewnością nie zmarznie, gdy w ziemi będzie biegał po dworze i pilnował naszej posesji. I tu dochodzimy do kolejnej kwestii. Pies potrzebuje aktywności. To tak jak człowiek – jeśli siądziemy na śniegu to zmarzniemy, jeśli idziemy lub biegniemy to może być nam nawet ciepło. Pamiętajmy więc aby nasz psiak miał wystarczająca ilość ruchu.
Pies domowy
A co można rzec o psach które mieszkają razem ze swoimi właścicielami w domach? Takie psy żyją w takich warunkach jak my. Jaki nasuwa się wniosek? Funkcje odbywające się w organizmie psa domowego będą zaburzone. Pies może nawet nie zmienić sierści na zimę. Co w takiej sytuacji można uczynić? A co my robimy kiedy jest zimno? Dbamy o właściwy ubiór. Podobnie w przypadku psa takie działanie będzie bardzo rozsądne. W sklepach zoologicznych można zakupić odpowiednie ubranko dla psa. Naocznie sprawdzimy, że pies chętniej będzie wychodził na spacery i spędzał na nich więcej czasu. Rzecz zrozumiała, że samo ubranko nie wystarczy jeśli pies nie będzie miał ruchu – musi biegać i się bawić.
Właściwa dieta
W okresie zimowym zasadnicze znaczenie ma odpowiednio zbilansowana. Wyjątkowe znaczenie ma ona w przypadku psów, które są mocno aktywne albo takich które całe dnie spędzają na dworze. Pies w zimie zużywa więcej energii musi więc być ona uzupełniana właściwą dietą. Należałoby kupować gotowe karmy suche lub mokre dla psów aktywnych.
Pamiętajmy o naszych czworonożnych przyjaciołach również zimą;)