Puszcza Białowieska

Rezerwat Pokazowy Żubrów

W 1929 roku uczyniono wielki krok jeśli chodzi o odnowienie populacji żubra w Puszczy Białowieskiej – utworzono Rezerwat Pokazowy Żubrów. Dlaczego było to konieczne?

W kwietniu 1919 roku kłusownicy zabili ostatniego przebywającego na wolności żubra! Na świecie żyło wówczas już tylko 54 żubry w ogrodach zoologicznych i prywatnych kolekcjach. W dniu 19 września 1929 r. sprowadzono do Białowieży pierwszą parę żubrów, żubrobizona Kobold pochodzącego z Danii  i Borusse z Niemiec.

 

Żubry

W kolejnych latach rezerwat zaczynały zamieszkiwać kolejne okazy. Aż w roku 1937 przeszedł na świat w rezerwacie pierwszy żubr linii białowieskiej – Polka. Wydarzenie to dało wielkie nadzieje, jednak w 1942 roku żubr zakończył życie nie dochowując się potomstwa.

II Wojna Światowa była próbą dla rezerwatu. Na szczęście po Wojnie pozostało 17 żubrów, z czego 4 linii białowieskiej i 13 białowiesko-kaukaskiej.

W 1945 roku zaczęto budowę kolejnego rezerwatu o powierzchni 123 ha i przylegającego do starej części. Nowy rezerwat nazwano hodowlanym ze względu na cele jakie mu wyznaczono.

Jeśli wybierasz się do Białowieży koniecznie zajedź do rezerwatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *