Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska w czasach królów

Królowie Polski począwszy od wieku XV doceniali zalety puszczy. Wydany został zakaz polowania i osiedlania się dla miejscowej ludności. Przywilej polowania na żubry pozostawali dla siebie… Pierwszym królem, od którego zaczęły się wielkie polowania królewskie był Władysław Jagiełło. Wiemy, że już za jego czasów był dwór myśliwski mogący pomieścić nie mały orszak królewski.

Nowy dwór zbudowano za czasów Zygmunta Starego. On też wprowadził karę śmierci za zabicie grubego zwierza (oczywiście króla  ten zakaz nie dotyczył :)). W XVII wieku do puszczy zaczęto sprowadzać ludność z terenów Mazowsza i Podlasia. Ludzie ci mieli pracować w rozwijających się fabryczkach.

O kolejnym królu wiadomo, że lubił przebywać w Puszczy Białowieskiej. Stefan Batory jako miejsce napisania listu do kanclerza oznaczył Białowieżę.

Wielkie polowania stały się znów modne za czasów Augustów. Jedno z nich zostało upamiętnione przez obelisk, który przetrwał do naszych czasów. Napis na nim głosi, że to polowanie odbyło się 27 września 1752 roku. Król August III Sas wraz z żoną i synem zabili 42 żubry i 13 łosi.

Źródło:http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Bialowieza_obelisk.JPG&filetimestamp=20090709203320;

autor: Stormbringer76; tekst licencji GNU:http://puszczabialowieska.bblog.pl/wpis,licencja;gnu,56229.html

 

Całe szczęście, że czasy królów i ich wielkich polowań na żubry się skończyły. Ale ile te zwierzęta wycierpiały przez wieki!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *