Puszcza Białowieska

Narada dotycząca Puszczy!

Dnia 5 września odbyło się spotkanie dotyczące ochronny obszarów leśnych Puszczy Białowieskiej. Jakiemu celowi służyło? Czy będą jakieś widoczne efekty zaplanowanych działań?

W spotkaniu tym wzięli udział leśnicy z LP, przedstawiciele BPN, kilku samorządowców oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Głównie dyskusje dotyczyły niewłaściwego gospodarowania się samej Puszczy. Jak to możliwe, żeby przyroda popełniała błędy? Otóż po prostu nie spełnia oczekiwań człowieka. W niektórych skupiskach za dużo jest klonu, a w innych – za mało dębu. Buntuje się również jesion i tam gdzie powinien występować bujnie – wkracza olcha.

Istnieje też spory problem z martwymi, starymi drzewami. Przepisy nie pozwalają na ich usuwanie. Taka polityka sprzyja ponoć rysiom, które potrzebują martwych drzew, by się skradać polując na zwierzynę. Ale te same drzewa przeszkadzają sarnom, które z kolei są podstawą wyżywienia rysia.

Niektórzy występowali też w imieniu miejscowej ludności, która chciałby w szerszym zakresie móc korzystać z bogactw Puszczy.

Omówiono również kwestię drzewostanów ponad stuletnich. Niejasna jest bowiem definicja takich drzew. Czy chodzi o ich wiek obecny, czy ten w trakcie powstawania tego zarządzenia? I oczywiście jaki procent drzew powyżej stu lat powinien znajdować się w danym skupisku drzew, żeby nie podlegał wycince?

Na szczęście zapewniono, że docelowy skład drzewostanu będzie w końcu taki jak być powinien:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *