Puszcza Białowieska

Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych

Od trzech tygodniu w Puszy Białowieskiej trwa szczególny okres dla jeleni – rykowisko. Niestety jest to też wyjątkowy okres dla myśliwych, których łupem stają się zajęte godami jelenie.

W dniach od 17 do 25 września na terenie rykowiska oprócz myśliwych pojawiać się będą aktywiści Pracowni na rzecz Wszystkich Istot oraz miłośnicy przyrody. Jaki jest ich cel? Chcą podziwiać rykowisko, ale przy okazji sprawdzać czy myśliwi przestrzegają strefy ochronnej zwierząt łownych w otulinie Białowieskiego Parku Narodowego. Taką akcję Pracownia na rzecz Wszystkich Istot podjęła już w ubiegłym roku. Co udało im się wówczas osiągnąć? Doprowadzili do utworzenia strefy ochronnej zwierzyny łownej w otulinie BPN. W tym roku celem akcji jest powstrzymanie polowań do czasu sprawdzenia jak plany polowań oddziałują na środowisko.

Myśliwi i nadleśnicy próbują przeszkodzić tej akcji. Na przykład w zeszłym roku oskarżono jednego człowieka, że płoszy zwierzynę podczas polowania. Ale warto pamiętać, że las jest dobrem wspólnym i każdy ma prawo w nim przebywać. Miłośnicy przyrody nie zamierzają płoszyć zwierzyny lecz pilnować przestrzegania prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *