Puszcza Białowieska

Pociągiem do Białowieży?!

Czy to możliwe, by znów można było przyjechać do Białowieży pociągiem, korzystając z usług kolei?

27 sierpnia mija 115 lat od czasu, kiedy po raz pierwszy do Białowieży zawitał pociąg wiozący cara i jego gości. Chociaż tory doprowadzono do Białowieży na życzenie cara, by mógł wygodniej docierać na polowania, przez następne prawie sto lat, aż do roku 1994 stanowiły środek transportu zarówno dla miejscowych mieszkańców, jak i odwiedzających te strony turystów. W latach 90-tych uznano, że utrzymywanie połączeń kolejowych z Białowieżą jest nieopłacalne.

Od tamtej pory kilkakrotnie Białowieża miała jeszcze możliwość przywitać gości przybyłych właśnie pociągiem. Z okazji Dni Techniki Kolejowej oraz w ramach konkursu ‚Pociąg do fotografii’ przez teren Puszczy Białowieskiej przejechał szynobus. Tory na tej linii są jednak w bardzo złym stanie (w końcu pamiętają cara Mikołaja II :)) Dlatego wszystkich ucieszyła wiadomość, że starostwo hajnowskie stara się o dofinansowanie na remont 9 km. torów, zakup szynobusa oraz wybudowanie wiat na trasie do Białowieży. Koszt całej inwestycji to 30 mln złotych.

Mamy nadzieję, że kolej białowieska otrzyma jeszcze jedną szansę i turyści znów będa mogli docierać w te rejony pociągiem!24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *