Puszcza Białowieska

Temat kornika powraca…

 

Kornik to stworzenie, które ostatnio stało się bardzo znane, a to przez gorący spór o to jak uratować Puszczę….

Kilka dni temu przez Warszawę przeszła grupa protestujących ludzi. „Marsz entów” został zorganizowany prze partię Zielonych, Fundację Strefa Zieleni, Ostra zieleń, Zielone Wiadomości oraz stowarzyszenie ekologiczne Eko-Unia. Przeciw czemu protestowali? Otóż Puszczę Białowieską po raz kolejny zaatakował kornik. Tym razem jest to jednak poważne zagrożenie dla drzewostanu Puszczy. Ministerstwo Środowiska  uznało, że zwiększenie wycinki drzew ograniczy działanie kornika. Przeciw temu postanowieniu protestują „Entowie”.

Ekolodzy twierdzą, że wycinka drzew nic nie da. Powołują się na badanie naukowe prowadzone nie tylko w Polsce, ale także w lasach fińskich i szwedzkich, które dowodzą, że wycinka nawet przyczyniała się do namnażania się kornika.

Napisano petycję, pod którą podpisało się już ponad 60 tys. ludzi. Petycja „Kocham Puszczę” ma zostać przesłana do pani premier. partię Zielonych, Fundację Strefa Zieleni, Ostra zieleń, Zielone Wiadomości oraz stowarzyszenie ekologiczne Eko-Unia.

Treść petycji opublikowana jest na stronie http://kochampuszcze.pl/. Podkreślono w niej m.in. że decyzja jaka ma podjąć w najbliższym czasie Ministerstwo nie jest podyktowana troską o Puszczę, ale względami ekonomicznymi. Zauważono też, że planowana wycinka nawet 100-letnich drzew jest niezgodna z zasadami ochrony obiektu wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W najbliższym czasie okaże się kto zwycięży w tej batalii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *