Noclegi, Wycieczki

Kolonie dla dzieci. Na co trzeba zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru?

Kolonie dla dzieci i młodzieży

Wielu rodziców zastanawia się na co zwrócić uwagę przy wyborze kolonii dla swoich pociech. W obecnych czasach ofert jest bardzo dużo i to dobrze, bo możemy porównać sobie atrakcje, miejsca. Jednak jest kilka czynników, które musimy koniecznie sprawdzić przed dokonaniem wyboru. Jest to niezbędne, aby taki wyjazd był bezpieczny, dziecko zadowolone, a rodzice spokojni.

Organizatorzy kolonii

Zapewne najczęściej rodzice zwracają uwagę na firmy, które są na rynku od lat i mają dobre rekomendacje. To dobre podejście. Warto popytać znajomych, poszukać opinii w sieci. Dodatkowo należy sprawdzić czy dany organizator jest wpisany do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Jest to obowiązek, który spoczywa na barkach rzetelnej firmy.

Dodatkowo bardzo ważną informacją jest to, że każdy tego typu wyjazd, który trwa dłużej niż dwa dni musi być zgłoszony do Kuratorium Oświaty. W takim zgłoszeniu są wszystkie szczegóły wyjazdu: miejsce wyjazdu, liczba uczestników, wielkość grupy, dane o wychowawcach. Dodatkowo to zgłoszenie wędruje również do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która ma prawo zweryfikować warunki w ośrodku.

Dzieci na wycieczce
Dzieci na wycieczce

 

Odżywianie podczas wyjazdu

To jest niezmiernie istotne, szczególnie, kiedy dzieci mają alergie lub nietolerancje. Trzeba się dowiedzieć czy organizator jest w stanie zmodyfikować dietę i odpowiednio ją dopasować do naszej pociechy.

Atrakcje

To naprawdę istotny punkt. Najlepiej, aby kolonie były połączeniem odpoczynku z ciekawymi zajęciami. Po ustaleniu z dzieckiem na jakie kolonie chciałoby pojechać skupmy się na ofertach organizatorów oraz na dokładnym harmonogramie, który pozwoli nam ocenić czy nasze dziecko będzie zainteresowane tego typu wyjazdem.

Wychowawcy

Musimy wiedzieć to, że nie każdy może być wychowawcą na koloniach. Musi posiadać odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. Zwróćmy uwagę również na to jakie ma doświadczenie w tej branży. To ma duży wpływ na udany wyjazd, który będzie mile wspominany.

Ośrodek

Poczytajmy o wybranym ośrodku w sieci, zobaczmy jakie tam są warunki, jakie opinie można znaleźć osób, które tam wyjeżdżały. Zwróćmy też uwagę na to czy miejsce, do którego chcemy wysłać dzieci jest ogrodzone/monitorowane. Im więcej zastosowanych środków tym większe bezpieczeństwo naszego dziecka.

Podział na grupy

Dopytajmy jakiej wielkości będą grupy i w jakim wieku będą dzieci, do której zamierzają dołączyć nasze dziecko. Grupy nie mogą być zbyt duże oraz przedział wiekowy powinien być zbliżony do wieku naszej pociechy.

Dodatkowo…

Jeśli lato nie zaskakuje dniami deszczowymi to wszystko jest idealnie, ale co będą robić dzieci, kiedy pogoda nie będzie dopisywać? Organizatorzy musza pomyśleć jakie będą wtedy zajęcia, co dzieci będą robić, aby się nie nudziły i miały zapewnione atrakcje bez względu na pogodę.

Nie zapomnijmy, że wybór kolonii jest zazwyczaj dość trudny i my ponosimy odpowiedzialność za to co wybierzemy. Jednak nie ma czym się martwić, wystarczy poświęcić trochę czasu na przejrzenie ofert, zapoznanie się z warunkami. To zagwarantuje naszemu dziecku niezapomniane wspomnienia, nowe przyjaźnie i piękne atrakcje.

 

Fundacja Centrum Aktywności Ruchowej
CentrumAr
ul. Górnośląska 15
43-200 Pszczyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *