Puszcza Białowieska

Piękny Park Pałacowy…

Park w samym środku lasu pierwotnego? Tradycja zakładania ogrodów i parków w Puszczy jest dość długa…

Park Pałacowy został założony po 1895r. Nazwa tego parku nawiązuje do pałacu carskiego, który stanowił główny element tego parku. Pałac spłonął w roku 1944 i do naszych czasów nie został odbudowany.

Projektantem parku był znany i ceniony  polski planista Walery Kronenberg (1859-1934). Jego dziełem jest również m.in. teren Wyścigów Konnych i Agrykola, a także wiele parków na terenie Polski, Litwy, Rosji oraz na Krymie. Park został założony w stylu angielskim. Jest to styl bardzo naturalny. Park nie otrzymał wyraźnych granic, odgrodzony został parkanami i fosami. Unikano również form geometrycznych, dlatego nie nadawano drzewom konkretnych kształtów, a rośliny posadzono w kląbach.

Obecnie w tym większym parku Puszczy Białowieskiej można dopatrzyć się wielu gatunków drzew i krzewów obcego pochodzenia, czyli takie które były specjalnie sprowadzane, m.in. orzesznik siedmiolistkowy, dąb błotny, sosna wejmutka, brzoza Younga, brzoza strzępolistna, skrzydłoorzech kaukaski, lipa krymska, choikna kanadyjska i wiele innych.

W południowej części parku znajdują się dwa stawy. Wszystko to wygląda niesamowicie malowniczo. Gorąco polecam na melancholijne, samotne spacery lub romantyczne wyprawy we dwoje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *